Chrom a choroby serca

Jeszcze bardziej interesujący jest związek chromu z chorobami serca, ponieważ z ich powodu większość z nas umiera. Są tu trzy powiązania. Po pierwsze, szczury z niedoborem chromu rozwinęły niespotykanie wysoki poziom cholesterolu we krwi i pokłady zapychającego serce tłuszczu. Po drugie, poziom chromu w organizmach mieszkańców Zachodu, tak podatnych na choroby serca, jest znacznie niższy niż u mieszkańców Wschodu, rzadko cierpiących na choroby serca. Ludzie żyjący na Dalekim Wschodzie mają kilkukrotnie wyższy poziom chromu, niż badani Amerykanie. jeśli jednak wyemigrują oni do Ameryki, ich dzieci mają niższy poziom chromu i stają się podatne na ewentualny atak serca.

Trzeci związek pomiędzy metalem a chorobami serca, to fakt, że udało się obniżyć poziom cholesterolu we krwi pacjentów, podając im dodatkowe ilości chromu. Tylko niektórym pacjentom stan się poprawił, ale też nie było tak wyszukanych dodatków zawierających chrom, jakie mamy dzisiaj. Chrom jest jednym z tych metali, które niezwykle trudno się absorbują. Absorpcja jest praktycznie żadna, jeśli chrom nie jest podany w odpowiedniej formie. Nie ma sensu żuć zderzaka w swoim samochodzie!

Tak, jak w przypadku większości minerałów, lepiej przyswajalny jest chrom zawarty w jedzeniu niż w pastylkach. Nawet w przypadku jedzenia absorbujemy jednak tylko około 3% chromu. Oznacza to, że niezależnie od tego, jakiej jego ilości potrzebujemy dziennie, musi go być w naszym jedzeniu wielokrotnie więcej. Brak jest dotychczas oficjalnych zaleceń odnośnie tego, ile chromu powinno dziennie napływać do naszego organizmu. Większość pomiarów opiera się na danych o jego stratach zawartych w urynie. Osoba dorosła traci go dziennie około 7-12 mikrogramów. Brak też precyzyjnych informacji odnośnie ilości chromu, jaką dziennie spożywamy. Jedno ze źródeł amerykańskich podaje bezpieczny margines od 5 do 100 mikrogramów! Przy tak niskim stopniu absorpcji nawet ta górna granica może się jednak okazać niewystarczająca.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>