Dodatki zawierające wapń

Jeśli z jakiegokolwiek powodu powyższa dieta nie jest możliwa, lub z innych przyczyn brakuje wapnia, możemy dostarczyć go organizmowi w innej formie. Lekarze regularnie zalecają wapń, często z witaminą D, ludziom starszym, osobom zażywającym środki zawierające sterydy, a także cierpiącym na osteoporozę.

Dodatki zawierające wapń można też bez recepty kupić w każdej aptece i sklepie ze zdrową żywnością. Wapń sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością oferowany jest w wielu formach: jako czysty wapń lub produkty z kości, gdzie występuje w naturalnym środowisku innych minerałów. Wapń w postaci naturalnej dostępny też jest w formie pastylek ze sproszkowanych dolomitów – węglanów wapniowo-magnezowych, składnika skał wapiennych. Dolomity dostarczają nam także innych ważnych minerałów. Kolejna możliwość, to wapń żelatynowany. Ma to na celu pokonanie problemu absorpcji poprzez spreparowanie wapnia wespół z substancjami w trudno przyswajalne związki (nierozpuszczalne). Wapń jest więc zabezpieczony do momentu, kiedy dotrze do tej części jelita, gdzie następuje absorpcja. Może on wtedy efektywniej przedostać się przez ścianki jelit.

Ze względu na trudny do zrozumienia związek pomiędzy brakiem aktywności a utratą wapnia, regularne zażywanie ruchu może się okazać tak samo ważne, jak odpowiednia dieta. Korzystne może też być spożywanie bogatych w wapń produktów lub innych dodatków przed pójściem do łóżka, ponieważ straty wapnia w nocy są większe.

Wapń stosuje się przy następujących objawach: skurcze, spazmy mięśniowe, senność, nerwowość, ból związany z uszkodzeniem kości lub kręgosłupa, skurcze menstruacyjne. Dawka terapeutyczna to nieco ponad gram dziennie, na ogół rozłożone na trzy porcje.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>