Konsekwencja wolności

Z naszej codziennej obserwacji znamy niesamowitą wręcz gamę przyzwyczajeń spowodowanych tą właściwością: przejeżdżający obok Ciebie w supermarkecie wózek jest pełen produktów, których nigdy nawet nie jadłeś. Może go pchać dietetyk szczęśliwy ze swych grejpfrutów i białych serów lub nastolatek, który zdaje się żyć samą czekoladą.

Z pewnością jeśli chodzi o ilość, to mamy mnóstwo jedzenia. Według danych statystycznych połowa z nas powinna nieco stracić na wadze. Znaczy to, że jemy za dużo. Trudno więc powiedzieć, że mamy dobrze wyważoną dietę, że dostajemy tyle minerałów, ile trzeba. Jest całkiem możliwe, że przyswajamy za dużo kalorii i jednocześnie jesteśmy niedożywieni.

Wybór jedzenia wielu ludzi jest zupełnie niewyważony. Często się sądzi, że ludzie instynktownie wiedzą, co jest dla nich najlepsze. Może to prawda w odniesieniu do małych dzieci. Większość z nas dokonuje jednak wyboru jedzenia na podstawie kryteriów mających niewiele wspólnego z instynktem, takich jak przyzwyczajenie, pochodzenie, wiara w określone właściwości pewnych rodzajów pożywienia, uwarunkowania socjalne, nostalgia i reklama.

Przyzwyczajenie zaczyna się wcześnie – gdy nasi rodzice wybierają dla nas jedzenie. Jeśli oni jedzą dużo kapusty, to my automatycznie też. Jeśli oni wierzą, że warzywa żle wpływają na nasze trawienie, to będą one dla nas czymś nowym. Jeśli jesteśmy Szkotami, to jesteśmy przyzwyczajeni do zjadania dużo większych ilości chleba i ciastek. Wychowanie na północy przyzwyczaja do picia większych ilości herbaty niż kawy.

Uwarunkowania socjalne ukierunkowują nasze przyzwyczajenia żywieniowe w jeszcze większym stopniu. Dzieci mają niewielkie wyczucie tego, co jest „odpowiednie” w czasie posiłku. Prawdopodobnie nie miałyby zastrzeżeń do fileta na śniadanie. W wieku lat piętnastu posiadamy już wpojoną nam wiedzę dotyczącą konwencji śniadaniowej. Jeśli nasi przyjaciele dowiedzą się, że na śniadanie jemy chipsy, to z pewnością zyskamy miano dziwaka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>