Minerały ekscytują świat medycyny i biochemii

Czym jest minerał? Słownik definiuje minerał jako „stały jednolity związek chemiczny lub pierwiatek, który powstaje w wyniku nieorganicznych procesów zachodzących w naturze”. Dla wielu ludzi minerały to żelazo, nikiel, cyna i inne metale będące surowymi materiałami przemysłowymi. Dopiero ostatnie dwadzieścia lat pozwoliło w pełni docenić inną ich rolę: jako surowych materiałów o żywotnym znaczeniu dla człowieka.

Mimo, że już kilka dziesiątków lat temu zauważono, jak potrzebne organizmowi ludzkiemu są żelazo, wapno, jod i kilka innych, to nikt nie zwracał uwagi na wszystkie pozostałe minerały z naszego środowiska. Odkryto witaminy i przeznaczono im zasłużone miejsce, ale minerały odgrywały nadal rolę Kopciuszka w tle.

Dziś minerały ekscytują świat medycyny i biochemii. Zupełnie jakby otwarto wielkie wrota, przez które wpadło wiele użytecznych odkryć dotyczących ludzkiego zdrowia i metod leczenia. Jest już jasne, że minerały są tak samo ważne jak witaminy. Właściwie są one nawet ważniejsze, ponieważ ciało może wyprodukować pewne witaminy, ale jeśli chodzi o minerały, jest ono w pełni zależne od źródeł zewnętrznych – jedzenia, picia, powietrza.

I oznacza to o wiele więcej, niż sądzono dawniej. Ponad dwadzieścia minerałów uważa się dziś za niezbędne człowiekowi, a kilka nowych może być wkrótce dopisanych do tej listy. Niektóre – to metale, inne nie. Bez odpowiedniej ilości każdego z nich hamowane są podstawowe czynności życiowe. Dziś na pełną skalę prowadzi się badania mające wyjaśnić działanie minerałów, ustalić jaką ilość każdego z nich potrzebujemy oraz jakie choroby powoduje ich niedobór lub nadmiar. Trzy główne funkcje. Minerały spełniają trzy główne typy funkcji:

– 1. Jako podstawowy materiał do budowy kości i zębów (np. wapno, fosofr i magnez).

– 2. Jako „zapalniki” procesów enzymatycznych ciała – procesów witalnych dla każdej jego komórki. Jest to główna rola większości minerałów.

– 3. Jako środki kontrolujące równowagę, ilość i skład płynów ciała wewnątrz i na zewnątrz komórek. Jest to funkcja sodu i chloru w płynach pozakomórkowych, potasu, magnezu i fosforu wewnątrz komórek.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>