Nadmiar żelaza w organizmie a alkoholizm
10

A A A

Regularne spożywanie alkoholu prowadzi do odkładania się w organizmie nadmiernych ilości żelaza, co może doprowadzić do groźnych następstw zdrowotnych, a nawet śmierci. Jak to możliwe?

Stężenie żelaza w organizmie a alkohol

Spożycie alkoholu bardzo silnie wpływa na metabolizm żelaza w organizmie. Podwyższenie stężenia żelaza oraz ferrytyny, białka utrzymującego żelazo w nieszkodliwej formie, występuje nie tylko u osób nadużywających alkoholu, ale również u pijących go w niewielkich ilościach. Ponieważ jednak odstawienie alkoholu szybko obniża poziom żelaza odłożonego w tkankach i narządach, zjawisko to jest najbardziej niebezpieczne w przypadku osób uzależnionych.

Dlaczego żelazo szkodzi alkoholikom?

Nadmiar żelaza w organizmie odkłada się m.in. w wątrobie, co przyczynia się do jej częstszych uszkodzeń oraz do zwiększenia śmiertelności z powodu alkoholowej marskości wątroby. Ponadto zwiększona z powodu nadużywania alkoholu ilość tego pierwiastka wywołuje schorzenia takie, jak u osób niemających problemu alkoholowego, u których stwierdzono nadmiar żelaza: choroby serca, zwiększoną podatność na nowotwory i miażdżycę.

Alkoholicy z hemochromatozą szczególnie narażeni

Hemochromatoza pierwotna jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, polegającym na nadmiernym wchłanianiu przez organizm żelaza z pożywienia. Osoby cierpiące na hemochromatozę, które regularnie spożywają alkohol, muszą liczyć się z o wiele szybszym wystąpieniem objawów przeładowania narządów żelazem, takich jak uszkodzenie wątroby, cukrzyca, zapalenie stawów czy niedoczynność przysadki.

Anemia u alkoholików

Paradoksalnie, nadużywający alkoholu są również narażeni na niedokrwistość wywołaną brakami żelaza w organizmie. Powód jest prozaiczny: alkoholicy często zaniedbują zdrowy tryb życia i nie dostarczają sobie w posiłkach odpowiedniej ilości składników i minerałów. Czasami pod postacią alkoholu dostarczają sobie aż 50 proc. dziennego zapotrzebowania kalorii. W takich przypadkach żelazo nie dostaje się do organizmu, wywołując po pewnym czasie anemię.

Czy muszę całkowicie odstawić alkohol?

Jeśli zmagasz się z nadmiarem żelaza w organizmie, powinieneś zrezygnować ze spożywania alkoholu albo przynajmniej mocno je ograniczyć. Spożycie każdej ilości napojów „z procentami” podnosi poziom żelaza i ferrytyny. Paradoksalnie, najbardziej zwiększają go nie trunki wysokoprocentowe, takie jak wódka, a piwo i inne napoje niskoprocentowe. Spożywanie nawet bardzo małych dawek alkoholu i tzw. picie towarzyskie może więc mieć bardzo groźne następstwa.

Reklama społeczna

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Nadmiar żelaza w organizmie a alkoholizm Sachiel

  sa dwie rzeczy zwiekszajace wchłanianie zelaza: 1. witamina C, 2. alkohol. ja używam obydwu, tzn lykam tabletke zelaza, witamine C, rutyne (dla dłuższego uwalniania witaminy) i popijam piwkiem :)
  jeśli masz zdrowa watrobe to polecam sprobowac takiej „kuracji”

  Odpowiedz

 2. Re: Nadmiar żelaza w organizmie a alkoholizm Tomek

  Czy podczas leczenia anemii i przyjmowania żelaza należy całkowicie odstawić alkohol?

  Odpowiedz