Niedobór żelaza w organizmie. Jak rozpoznać?
shutterstock_66443875

A A A

Żelazo jest jednym z podstawowych pierwiastków chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest podstawowym składnikiem hemoglobiny i odpowiada m.in. za przechowywanie i transportowanie tlenu w czerwonych krwinkach. Dlatego jego niedobór może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Niestety, niedobory żelaza można bardzo łatwo pomylić z innymi schorzeniami.

Na co zwrócić uwagę?

Popularnym objawem braków tego pierwiastka w organizmie jest permanentne zmęczenie, a czasem nawet wyczerpanie. Jeśli towarzyszy mu kołatanie serca i duszności, możemy już zacząć podejrzewać, co stoi za naszym złym samopoczuciem. Również utrudniona koncentracja, trudności z zapamiętywaniem, zawroty głowy czy apatia mogą być związane z niedoborem żelaza. U niektórych osób pojawiają się bóle mięśniowe, zmniejszona odporność na przeziębienia i infekcje, szumy w uszach oraz problemy z językiem, który staje się gładki i może wywołać problemy z przełykaniem.

Gdy zaczynamy wyglądać niezdrowo…

Objawy przybierają czasem także bardziej “zewnętrzną” postać. Zbyt mała ilość żelaza skutkuje bardzo często bladą cerą i wypadaniem włosów. W kącikach ust zaczynają pojawiać się nieestetyczne zajady, a paznokcie łamią się, rozdwajają, są suche i matowe. Najgroźniejszym symptomem braku żelaza w organizmie jest anemia. Jednocześnie, niestety, jest to najczęściej spotykany objaw.

Anemia objawia się niskim poziomem hemoglobiny i małą liczbą krwinek czerwonych. Jeśli wciąż jest ci zimno, łamią ci się włosy i paznokcie, jesteś blady, drażliwy i zauważasz u siebie spadek formy fizycznej i intelektualnej – koniecznie zgłoś się do lekarza po skierowanie na badania krwi. Gdy poziom hemoglobiny spadnie poniżej 130 g/l u mężczyzn, 120 g/l u kobiet i dzieci, należy natychmiast rozpocząć leczenie.

Ferrytyna prawdę ci powie

Jeśli rozpoznajesz u siebie niektóre z tych objawów, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że twojemu organizmowi po prostu brakuje żelaza. Ale uwaga: wiele symptomów występuje także u chorych na Hashimotoprzewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Aby zatem nie zrzucić pogarszającego się stanu zdrowia na karb zbyt małych ilości żelaza, należy wykonać badanie stężenia ferrytyny – białka, które magazynuje jony żelaza – w osoczu. Badanie zawartości samego żelaza nie wykaże, czy rzeczywiście mamy problemy z niedoborem tego pierwiastka.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Niedobór żelaza w organizmie. Jak rozpoznać? Kasia

    Biofer zawiera taką hemową postać żelaza. Nie mam po nim mdłości, ani zaparć, które wcześniej, przy przyjmowaniu innych suplementów, były moja zmorą :). Nie ma tez tego nieprzyjemnego metalicznego posmaku, który tabletki z żelazem niestety mają

    Odpowiedz