Niski dopływ wapnia

Dzisiaj nie dodaje się już wapnia do mąki ze względu na kwas fitynowy, lecz ze względu na fakt, że w rejonach gdzie występuje twarda woda, a więc zawierająca dużo wapnia, znacznie niższy jest współczynnik chorób serca.

Wiara w to, że nasz organizm radzi sobie z kwasem fitynowym wzrosła jeszcze, gdy stwierdzono normalny poziom wapnia u mieszkańców regionów gdzie jest dopływ jego niski, a jego źródłem są prawie wyłącznie płatki.

Poziom absorpcji wapnia jest także w jakiś sposób związany z zapotrzebowaniem na nie. W środowiskach o tradycyjnie niskim dopływie wapnia dzieci wykształciły w sobie zdolność absorpcji około 300 mg dziennie. Poziom ten wzrasta, gdy kości potrzebują dużo wapnia.

W teście dokonanym na 26 Norwegach udowodniono, że 22 spośród nich przestawiło się na dietę o niskiej zawartości wapnia. Zmierzono to, porównując dzienną dawkę, którą przyswoili, z ilością wydaloną. Jeden z mężczyzn zjadał na przykład normalnie około 940 mg wapnia dziennie, a wydalał 840 mg. Tak więc wapń powoli odkładał się w jego organizmie. Po dziewięciu miesiącach na poziomie 440 mg wapnia dziennie, wydalał tylko 320 mg, ale nadal tracił nieco wapnia. W końcu wydalał już tylko około 7 mg wapnia dziennie i poziom minerału w jego organizmie wrócił do normy.

Około połowa mężczyzn szybko zaadaptowała się do nowej diety. Druga połowa zrobiła to nieco wolniej. Nie wszyscy jednak mogą sobie poradzić z taką zmianą. Jeden z mężczyzn przystosował się tylko częściowo i tracił dużo wapnia. Trzech nie zaadaptowało się w ogóle.

Tak więc niektórzy ludzie nie mogą liczyć tylko na swój organizm w przypadku zmniejszania się „dostaw” wapnia. Muszą oni upewnić się, że ich organizm dostaje go wystarczająco dużo. Im bardziej jesteśmy przyzwyczajeni do wysokowapniowej diety, tym trudniej będzie nam się przystosować do obcej nam diety o małej zawartości wapnia. Ludzie starsi i tak mają zmniejszoną absorpcję wapnia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>