Okoliczności niedoboru cynku

Niedobory powodują rozległe objawy, nie przybierające jednak form ekstremalnych, łatwych do wychwycenia. Rzeczą normalną jest słaba absorpcja cynku. Może to prowadzić do braków, jeśli generalna przyswajalność środków odżywczych jest poniżej normy. Ryzyko dotyczy ludzi starszych i rekonwalescentów.

Nadmiar kwasu fitynowego, występującego w zewnętrznej warstwie płatków (np. w otrębach), obniża absorpcję cynku, łącząc się z nim w nierozpuszczalny związek. Kwas fitynowy zostaje rozbity w procesie pieczenia Chleba. Uważa się więc, że ludzie przyzwyczajeni do jedzenia Chleba pełnoziarnistego wytwarzają enzym, który jest w stanie rozbić ten fosoforan (związek fosforu). Jednak dzisiejsza moda na jedzenie wszystkiego z otrębami może spowodować niedobór cynku. Można tego uniknąć jedząc otręby w Chlebie pełnoziarnistym, zamiast oddzielnie.

U dzieci, których nie karmi się piersią, pojawiało się czasem schorzenie, dawniej śmiertelne, zwane acrodermatitis eneropat- hica (zapalenie skóry obwodowych części kończyn). Chociaż jest to choroba dziedziczna, przy której pojawiają się patologiczne zmiany skóry i chroniczna biegunka, można jej zaradzić poprzez dodatkowe dawki cynku, które muszą być podawane przez całe życie. Przyczyna choroby zdaje się polegać na tym, że u narażonych na nią dzieci każde proteiny, które nie pochodzą z ludzkiego mleka, łączą się z cynkiem zapobiegając jego absorpcji.

Chorzy na cukrzycę mają niezwykle niski poziom cynku. Minerał ten jest odpowiedzialny za uwalnianie i brak insuliny. Ludzie pijący bardzo dużo alkoholu mają bardzo niski poziom cynku, gdyż alkohol wpływa ujemnie na minerał.

Diety oparte na przerobionych produktach mogą prowadzić do niedoboru tego minerału, gdyż nie ma go w cukrze, tłuszczu i białym Chlebie. Niektóre lekarstwa, w tym doustne środki antykoncepcyjne, zmniejszają poziom cynku w organizmie. Zwiększają one poziom estrogenu, co powduje niski poziom cynku we krwi. Miedziane rury kanalizacyjne dostarczające nam wodę, mogą przyczynić się do obniżenia poziomu cynku. Miedź jest metalem antagonistycznym w stosunku do cynku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>