Okoliczności niedoboru manganu

Nie opisano dotychczas objawów niedoboru manganu u człowieka, za wyjątkiem jego związku z cukrzycą. Gleby o małej zawartości manganu powodują jego niedobór u zwierząt, gdyż nie ma go wystarczająco dużo także w roślinach tam rosnących. Najbardziej narażone są gleby torfowe. Znane nam symptomy niedoboru pochodzą z takich terenów.

U zwierząt niedobór powoduje słaby wzrost i rozmnażanie, bezpłodność i poronienia, defekty w formacjach kostnych i systemie nerwowym młodych, anemię. Jedyny znany przypadek niedoboru manganu u człowieka spowodował utratę wagi, zmianę koloru włosów, przejściową chorobę skóry, ataki nudności i bardzo niski poziom cholesterolu.

Jak uzyskać odpowiednią ilość manganu. Nie może nas dziwić, że w Wielkiej Brytanii niedobór manganu jest nieznany – niesamowicie bogatym jego źródłem jest herbata! Jedna filiżanka dostarcza około 1 mg. Inne źródła to: orzechy, przyprawy, pełnoziarniste płatki i ciemne warzywa liściaste, takie jak szpinak i lucerna. Produkty pochodzenia zagranicznego nie są na ogół dobrym źródłem manganu.

W procesie oczyszczania zbóż tracimy większość manganu, który znajduje się w kiełkach i otrębach, a które zostają usunięte. Biała mąka została pozbawiona około 90% manganu, ryż – 26%.

Tak więc herbata wydaje się być jedynym czynnikiem odkupienia za grzech jedzenia oczyszczonych węglowodanów a także tych, którzy jedzą mało orzechów i warzyw. Bardzo dobrym źródłem są przyprawy, ale minimalne ich ilości, jakie spożywamy, ograniczają ich przydatność jako źródła minerału.

Terapeutyczne zastosowanie manganu. Niektórzy terapeuci amerykańscy stosują mangan w leczeniu schizofreników w celu obniżenia wysokiego poziomu miedzi. Mangan uczestniczy w procesie trawienia tłuszczy i glukozy, może więc pomóc ludziom zagrożonym atakiem serca czy cukrzycą. Spożywanie ekstraktu lucerny pomogło grupie cukrzyków w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi. Być może pomógł on zmagazynowanym w wątrobie skrobiom w sposób bardziej efektywny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>