Okoliczności niedoboru potasu

Jeśli zjadamy dużo soli, to oznacza, że zjadamy też dużo sodu. Spowoduje to, że nerki zaczną wydalać więcej sodu, aby uzyskać stan równowagi. Procesowi temu towarzyszy wzmożone wydalanie potasu, nawet jeśli organizm nie ma go w nadmiarze. W dzisiejszych czasach większość z nas je za dużo soli. Problemem tym zajmiemy się mówiąc o sodzie (rozdział VII), ale jest to niewątpliwie wyróżniająca się cecha współczesnych diet.

Leki moczopędnem, zażywane codziennie przez olbrzymią liczbę ludzi, mają na celu zmniejszenie poziomu płynów w ciele. Użycie tych środków wzrosło znacznie w ostatnich latach. Mają one zapobiec nadmiarowi płynów spowodowanemu chorobami serca lub wysokim ciśnieniem, a także zapobiec przetrzymywaniu płynu w organizmie w wyniku lekarstw, takich jak kortyzan, doustnych środków antykoncepcyjnych czy hormonów. Powodują one, że organizm ma kłopoty z wydaleniem sodu, a więc i wody, powodując jej nadmiar w tkankach. Leki moczopędne podaje się też kobietom cierpiącym na napięcia przedmiesiączkowe, spowodowane nadmiarem zmagazynowanych płynów, w rezultacie zaburzeń hormonalnych w tym okresie.

Wszystkie te środki moczopędne powodują także utratę potasu. Chociaż wiele z nich (w ich nazwach znajduje się litera K oznaczająca potas) ma na celu odnowienie zapasów potasu w organizmie, jako że jest on jednym ze składników. Brak dowodów wskazujących, że zapobiega to utracie potasu (netto).

Częste używanie środków przeciw zatwardzeniu także prowadzi do utraty potasu, dostarczają one za to nadmiar sodu. Znaczne ilości potasu znajdują się w wielu produktach. Brakuje ich natomiast w cukrze, zimnych napojach, przegotowanych warzywach, tłuszczach, białej mące i białym ryżu, alkoholach i oczywiście w produktach pochodnych. Szczególnie ludzie starsi są narażeni na niedobór potasu w jedzeniu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>