Okoliczności niedoboru selenu

Część selenu tracimy w procesie przetwórstwa. Najwięcej w czasie mielenia mąki i czyszczenia (rafinowania) zbóż. Także gotowanie warzyw w wysokich temperaturach i przez długi okres zmniejsza zawartość w nich selenu, chociaż na warzywach i owocach i tak nie można tu polegać, ze względu na zróżnicowaną zawartość selenu w glebie. Mają też one z zasady niski poziom selenu.

W diecie ludzi jedzących dużo płatków i przerobionych produktów żywnościowych może więc być mało selenu, aczkolwiek trudno to ocenić ze względu na olbrzymie zróżnicowanie. Palacze, do organizmu których dostaje się dużo kadmu, mogą potrzebować więcej selenu, aby zrównoważyć jego szkodliwy wpływ. Pozostali ludzie także mogą być narażeni na znaczne ilości kadmu, rtęci i arszeniku (kadm na przykład z rur wydechowych samochodów, rtęć z owoców morza, arszenik z glonów i zwierząt lub roślin, które wystawione były na działanie zanieczyszczeń i pestycydów). Dla palaczy jest to dodatkowe źródło zmartwień, na ryzyko narażeni są też samowystarczalni producenci żywności z terenów o niskiej zawartości selenu.

Są to jednak rozważania teoretyczne. Dowodów na to, że powyższe okoliczności powodują niedobór selenu na razie brak. Laik będzie miał więc wielkie kłopoty ze zidentyfikowaniem symptomów niedoboru selenu, jeden ze zidentyfikowanych symptomów to łupież. Wielu ludzi uważa, że zawierające selen szampony, taki jak Selsun są jedynym środkiem kontroli łupieżu. Nie mamy jednak stuprocentowej pewności, czy to właśnie niedobór selenu powoduje ten problem, o którym mówi się „przyczyna nieznana”.

Jak otrzymać odpowiednią ilość selenu. Źródła selenu, na które mniejszy wpływ mają warunki geograficzne, to mięso i owoce morza. Jego ilość jest zbyt zróżnicowana, aby podać liczby. Wegetarianie mogą skorzystać z lucerny w kiełkach lub tabletkach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>