POTAS

W naszym organizmie znajduje się około 40 litrów wody (u osoby ważącej 65 kg). Pięć ósmych znajduje się w komórkach, a reszta poza nimi. Utrzymanie tej równowagi i odpowiedniej kompozycji płynów komórkowych, to jedna z podstawowych czynności życiowych. Każde zakłócenie w pracy tego mechanizmu powoduje poważne problemy zdrowotne.

Głównym składnikiem wody komórkowej jest potas, a pozako- mórkowej – sod. Te dwa minerały mają więc elementarne znaczenie w procesie utrzymywania równowagi płynów. Za każdym razem, kiedy używamy mięśnia lub nerwu zmienia się nacisk na ścianki komórkowe, a w efekcie potas jest wypychany z komórek, natomiast sod jest wchłaniany do środka. Później powraca pierwotny stan równowagi. Większość naszego potasu znajduje się w mięśniach. Osoba dorosła ma go około 100 g. Odpowiedni stan równowagi potasu jest niezbędny do normalnych reakcji nerwowych i odpowiedniej pracy mięśni.

Potas współdziałała także z innymi elementami. Bierze udział w takich czynnościach organizmu, jak zamiana glukozy na energię mięśniową, reakcje enzymowe i tworzenie protein. Pełni także ważną rolę w utrzymaniu równowagi kwasów alkalicznych (u- trzymuje alkaliczność). Ani w Ameryce, ani w Wielkiej Brytanii nie ustalono dziennej dawki potasu, ponieważ znajduje się on w szerokiej gamie produktów żywnościowych. Wydaje się, że przeciętnie dostaje się donaszego organizmu od 3 do 5 g dziennie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>