PRZEDAWKOWANIE MINERAŁÓW CZ. II

Wapń. Przedawkowanie wapnia zaobserwowano zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, przyczyną tego stanu jest kombinacja zbyt dużej absorpcji, spowodowanej podawaniem dzieciom nadmiaru witaminy D (dorosłym także) i zbytniej wrażliwości na witaminę D. Skutki są bardzo poważne: trwałe uszkodzenia lub śmierć dziecka. Stan ten pojawia się jednak niezwykle rzadko. U większości ludzi organizm sam pozbędzie się całego nadmiaru wapnia.

Chrom. Jedzenie nie może dostarczyć jego nadmiaru. Chrom może być składnikiem odpadów produkcyjnych i odkładać się w płucach, w nierozpuszczalnej formie. Kobalt. Nadmiar może spowodować powiększenie gruczołu tarczycy, zwykle jest to objaw braku jodyny. Normalnie nie ma to miejsca, chyba że zażywamy dodatkowe dawki kobaltu, a nie ma powodu, aby to robić. Nie ma ich w sprzedaży i powinniśmy jeść dużo produktów zawierających witaminę B12 (kobalt jest w niej automatycznie zawarty).

Miedź. Przedawkowanie jest stosunkowo najczęstsze w naszym społeczeństwie, dzięki kilku „nowym” czynnikom. Estrogen podnosi poziom miedzi w organizmie, w zawierających miedź proteinach. W formie doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonów w czasie menopauzy, zażywa go około trzy miliony kobiet w samym Zjednoczonym Królestwie.

Miedziane rury kanalizacyjne mogą doprowadzić do podwyższenia poziomu miedzi w wodzie pitnej, zwłaszcza na terenach, gdzie woda jest naturalnie kwaśna. Nie pij więc ciepłej wody z kranu, przegotuj ją lub użyj do gotowania.

Antagonistycznymi metalami są miedź i cynk. Nadmiar miedzi może doprowadić do obniżenia poziomu cynku w organizmie. Nadmiar miedzi w powyższych ilościach nie został jeszcze jednoznacznie zdefiniowany. Karl Pfeifer odkrył jednak, że jej poziom we krwi osób wcześnie zmarłych na atak serca, pacjentów z podwyższonym ciśnieniem krwi i palaczy jest wyższy niż normalnie. Wrodzona choroba Wilsona, kiedy organizm nie jest w stanie pozbyć się zużytej miedzi i magazynuje ją w mózgu i wątrobie prowadząc do choroby psychicznej, marskości wątroby i choroby Parkinsona, to na szczęście rzadkość. Dziś możemy ją powstrzymać podając cierpiącym na nie pacjentom substancje, które łączą się z miedzią i pozwalają organizmowi pozbyć się jej. Osoby, w których rodzinie występuje choroba Wilsona, powinny powiadomić lekarza, nawet jeśli objawy nie występują.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>