PRZEDAWKOWANIE MINERAŁÓW

Minerały, których działanie może być szkodliwe dla zdrowia, można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią minerały, które są nam niezbędne, ale ich nadmiar może powodować negatywne efekty. Druga grupa to minerały, których nasz organizm nie potrzebuje i mogą one tylko zaszkodzić.

Za dużo dobrego. Nadmiar użytecznego mienerału może nastąpić w kilku przypadkach. Ludzka pomyłka może spowodować niezamierzone pojawienie się minerału w jedzeniu, np. przez podawanie go zwierzętom. Ten sam efekt dają karygodne przyzwyczajenia ludzi. Dotyczy to obecnie sodu, który dostaje się do naszego organizmu poprzez wszechobecną sól.

Do rzadkości należą przypadki, kiedy winna jest sama Matka Natura, która tak nierównomiernie rozkłada minerały w glebie, że w niektórych miejscach występuje ich nadmiar. Branie dodatkowych dawek minerałów ma małe szanse doprowadzić do kłopotów, chyba, że zlekceważy się instrukcje na buteleczce i nastąpi znaczne przedawkowanie. Minerały, których nawet niewielkie przedawkowanie jest niebezpieczne – takie jak jod – sprzedaje się tylko na receptę. W rozdziale tym nie mówimy o świadomym przedawkowaniu, a jedynie o nadmiarze minerałów, które może się pojawić w normalnym życiu. Nikt nie musi się martwić, że przyjmie za dużo potrzebnego minerału normalnie się odżywiając. Są one na ogół rozpuszczone i nadmiar jest niemożliwy. Chyba, że będziemy się specjalnie starać. Wiele negatywnych efektów, wynikających z nadmiernego spożycia użytecznych minerałów nie jest efektem ich nadmiernej ilości, lecz zachwiania równowagi innych elementów, do których organizm ma utrudniony dostęp.

Także długotrwałe branie dodatkowych dawek może spowodować negatywne efekty. Organizm na ogół uczy się absorbować więcej minerału, kiedy go brakuje i wydalać więcej, kiedy ma go w nadmiarze. Jeśli więc stale mamy nadmiar wapnia w diecie, możemy być bardziej narażeni na symptomy jego niedoboru, jeśli jego ilość w naszej diecie gwałtownie spadnie. Nawet jeśli nadal dostajemy dawkę wapnia normalną dla pewnych grup żyjących na terenach, gdzie jest go niewiele. A oto przykłady dotyczące użytecznych minerałów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>