Selen i wysokie ciśnienie krwi

Prawie tak samo rewolucyjne są badania sugerujące, że selen leczy w wielu przypadkach wysokie ciśnienie krwi u zwierząt, a w połączeniu z witaminą E łagodzi ból związany z anginą u ludzi. U zwierząt niedobór selenu powoduje kłopoty z sercem, wątrobą i nerkami. Nie ma się więc co dziwić, że ludzie są tak podnieceni sprawą selenu. Szczegóły działania tego minerału są jednak nadal niejasne.

Prawie na pewno selen odgrywa też pewną rolę w rozmnażaniu. Zwierzęta, którym brakuje selenu nie mogą się rozmnażać. Selen jest jednym ze składników męskiej spermy. Połowa męskiego selenu koncentruje się w jądrach i gruczołach płciowych znajdujących się koło gruczołu prostaty.

Wiadomo, że selen jest częścią systemu enzymowego, który kontroluje produkcję prostaglandyn. Te substancje, podobne do hormonów, są odpowiedzialne za pewne funkcje organizmu. Mają między innymi wpływ na krew i naczynia krwionośne (a więc na układ krążenia).

Selen zdaje się przeciwdziałać kadmowi, jednemu ze ,.złych” minerałów, zwanych metalami ciężkimi. Jego zapobiegawcze działanie może polegać na równoważeniu znanej, szkodliwej działalności metali ciężkich, która może mieć związek z rakiem.

Sama idea, iż selen i witamina E chronią komórki ciała przed rozstrojem wskazuje, że mogą one być czynnikiem decydującym przy wielu funkcjach organizmu. Za kilka lat na pewno będziemy już posiadali większą wiedzę o szczegółach ich działania.

Na razie nie może nas dziwić brak dokładnych liczb odnośnie zapotrzebowania na selen. W Ameryce liczba taka istnieje dla psa. Wynosi ona 170 mikrogramów przy wadze około 70 kg. Nic nam to jednak nie mówi odnośnie tego, czy otrzymujemy wystarczającą ilość selenu. Nie wiemy, ile jest go w jedzeniu. Gdybyśmy odżywiali się tylko lokalnymi produktami, moglibyśmy zmierzyć ilość selenu w glebie, ale większość z nas je produkty z różnych rejonów kraju. Powinno to jednak zmniejszyć zagrożenie niedoborem selenu, jeśli w naszym regionie jest go niewiele.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>