Symptomy niedoboru minerałów

Ze wszystkich tych powodów niedobory minerałów mogą się pojawić w naszym niewątpliwie dobrze odżywionym społeczeństwie. To, że potrzebujemy niewielkich ilości minerałów wcale nie oznacza, że efekty ich braku też będą nieznaczne. W dzieciństwie, na przykład, dzienny brak kilku milionowych części uncji cynku może prowadzić do spowolnienia lub całkowitego zaniku rozwoju seksualnego. Cały cynk, który tracimy w ciągu lat, zmieściłby się w pudełku śniadaniowym.

Inne symptomy niedoboru dużo trudniej jest rozpoznać, ale nadal mogą one utrudniać nam życie. Zwykła anemia jest najprawdopodobniej najbardziej nieokreślonym ze znanych niedoborów minerałów. Zdania typu: ,.Chyba nie mam za dużo energii”, ,,Budzę się tak samo zmęczony, jak kiedy szedłem spać” czy ,,Nie wiem dlaczego wszystko mnie ostatnio dołuje” łatwo zwalić na nastrój czy inne okoliczności. Mogą być spowodowane brakiem witamin. Bardzo często, zwłaszcza jeżeli wypowiada je kobieta, może to być anemia spowodowana niedoborem żelaza. Problem „nie jest chory, ale nie czuje się dobrze” mógłby zostać rozwiązany gdybyśmy dodali do jedzenia minerały – zamiast nazywać daną osobę neurotykiem i zalecać walium.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>