Symptomy niedoboru żelaza

Rekonwalescenci po operacjach i chorobach, przy których traci się krew są także dobrymi kandydatami na osoby z niedoborem żelaza. Musi bowiem zostać wyprodukowana nowa krew, a oni w tym czasie jedzą mniej i spada ich zdolność absorpcji. Krwawiące hemoroidy, krwawienia wrzodowe czy branie aspiryny obniża stopniowo Mość żelaza w naszym organizmie.

Niedobór żelaza notuje się często u szybko rosnących dzieci, ze względu na olbrzymie zapotrzebowanie organizmu. Niski poziom kwasów trawiennych także zmniejsza absorpcję żelaza. Niewielki niedobór żelaza jest trudny do zidentyfikowania, ponieważ efekt jest bardzo ogólny. Pierwsze objawy to brak energii, podatność na infekcje i ciągłe zmęczenie. Stopniowe pogarszanie się zdrowia i generalnego joie do vivre (radość życia), gdy coraz bardziej zaczyna brakować żelaza, często zwalamy jednak na karb kłopotów natury emocjonalnej. Co więcej, pomiary poziomu żelaza w organizmie mogą nie wykazywać drobnych niedoborów, ponieważ testy pokazują ilość żelaza w stadium przejściowym, a nie jego status w organizmie. Inne możliwe objawy to świąd (swędzenie wokół nóg, ramion, brzucha, genitaliów) i obniżenie się poziomu odporności na infekcje.

Poważny niedobór nie następuje w ciągu chwili, lecz rozwija się przez dłuższy czas, gdy zużyte żelazo nie jest zastępowane nowym i zużywają się jego zapasy. Można więc tego uniknąć, jeśli rozpoznamy wczesne objawy. W późniejszym czasie pojawiają się trudności z oddychaniem, przełykaniem i angina (ból spowodowany brakiem wystarczającej ilości tlenu w mięśniu sercowym). Innym objawem może być słabe krążenie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>