Terapeutyczne zastosowanie cynku

Zaleca się go ludziom zażywającym lekarstwa, w celu zapobieżenia niedoborowi. Wpływ estrogenu powoduje, że poziom cynku obniża się na tydzień przed miesiączką i wskazane jest nadrobić te straty.

Kobiety planujące zajść w ciążę powinny upewnić się, że ich jedzenie zawiera należyte ilości cynku przed i w czasie ciąży, a także karmienia piersią. Mleko z piersi samo w sobie zawiera dużo cynku przez pierwsze dwa tygodnie – dziesięć części na milion. Później ilość ta spada gwałtownie, około dwudziestokrotnie.

Odpowiednie dawki cynku, z jedzenia lub sztuczne, powinniśmy sobie zapewnić w okresie rekonwalescencji spowodowanej doznanymi ranami lub poparzeniami. Fascynujące nowe zastosowanie cynku, to leczenie trądziku. Po całych wiekach stosowaniu tlenku cynku zawartego w galmanie zauważono, że doustne stosowanie wydatnie zmniejsza ilość wyprysków. Przypisuje się to stymulowaniu przez cynk tworzenia prostaglandyn, podobnych do hormonów substancji, których brak powoduje trądzik. Powiązanie z trądzikiem brzmi prawdopodobnie, że względu na jego występowanie w okresie zmian hormonalnych, takich jak dojrzewanie, miesiączkowanie, ciąża.

A jaki jest związek cynku z seksem? Chociaż minerał ten jest z pewnością powiązany z prawidłowym rozwojem seksualnym w dzieciństwie i być może z płodnością u mężczyzn, brak jest dowodów, że dodatkowe ilości cynku spowodują zwiększenie się możliwości seksualnych.

Leczenie po oparzeniach i chirurgii wymaga cynku. Niski jego poziom wykryto we krwi osób, którym wolno zaleczały się wrzody, alkoholików, gruźlików, cukrzyków, osób cierpiących na reauma- tyzm artretyczny, muskowiscydozę i chorobę trzewiową (celiakię). Możliwe jednak, że jest to rezultat, a nie przyczyna tych schorzeń.

Dodatkowe dawki cynku niekoniecznie pomogą na te schorzenia, ale mogą ogólnie poprawić zdrowie. Nigdy nie zażywaj więcej cynku niż zaleca instrukcja na opakowaniu, gdyż może to doprowadzić do obniżenia skuteczności działania innych minerałów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>