Terapeutyczne zastosowanie potasu

Pierwsze symptomy niedoboru potasu to słabość mięśni i zaniepokojenie. Tak zwany zanik władz umysłowych u ludzi starszych jest bardzo często spowodowany brakiem potasu. Może to być także słaby refleks, zatwardzenie, zakłócenia w pracy systemu nerwowego, wzdęty brzuch, wysuszenie skóry i inne symptomy.

Poważny niedobór prowadzi do złej pracy mięśnia sercowego i w rezultacie ataku serca. Jak uzyskać odpowiednią ilość potasu. Chociaż większość naturalnych produktów zawiera potas, niektóre zawierają go znacznie więcej niż inne. Ilość potasu w produkcie różni się w zależności od próbki, ale następujące produkty zawierają go dużo (podajemy w kolejności od największej zawartości potasu do najmniejszej):

– Wszystkie rodzaje suszonych owoców, zwłaszcza śliwki

– Mąka sojowa

– Ziemniaki, zwłaszcza w mundurkach

– Świeże soki owocowe, zwłaszcza cytrusowe

– Syropy i melasy

– Orzechy

– Banany, śliwki, jabłka

– Kawa neska

– Mąka pełnoziarnista i otręby

– Łagodnie gotowane warzywa, zwłaszcza liściaste

– Mięso

– Ryby

Unikanie jedzenia bogatego w sód, a w zamian poszukiwanie produktów bogatych w potas, jest dobre dla wszystkich tych, którzy mają tendencję do gromadzenia za dużej ilości płynów. Codzienne picie niesłodzonych soków naturalnych może znacznie zredukować nadmiar płynów u kobiet cierpiących na napięcie przed- miesiączkowe lub u odchudzających się. Dieta nie wyleczy jednak głównego powodu nadmiaru płynów u osób z wysokim ciśnieniem, chorobami serca i u biorących pewne rodzaje lekarstw.

Tabletki potasowe w formie żelatynowanej można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Dla ludzi na diecie niskosolnej istnieje także sól potasowa. Dodatkowe dawki potasu przepisywane przez lekarzy mają zapobiegać stwierdzonym jego niedoborom. Są więc bardzo skondensowane. Tabletki te mogą podrażniać żołądek i powodować stany wrzodowe powłoki i jelit. Picie około pół litra niesłodzonych soków owocowych redukuje zagrożenie wywołane kurację pastylkami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>