Terapeutyczne zastosowanie selenu

Duże ilości selenu mają właściwości toksyczne, jeszcze niedawno nie istniały więc dodatkowe, sztuczne źródła tego minerału. Dziś dostępne są już bezpieczne dodatki zawierające selen otrzymywane z drożdży. Są one w formie żelatynowanej, aby ułatwić absorpcję. Selen bierze się dzisiaj z kilku względów. Po pierwsze, jako długoterminowe zabezpieczenie, ze względu na jego i witaminy E związek z ochroną komórek. Po drugie, istnieje związek pomiędzy selenem a zapobieganiem lub łagodzeniem artretyzmu. Nie znany jest jeszcze mechanizm działania, ale próby na kilku ciężkich przypadkach artretyzmu dały znaczącą poprawę. Po trzecie ci, którzy obawiają się metali ciężkich i zatrucia nimi, mogą zażywać selen, który wydaje się być zdolny przeciwdziałać gromadzeniu się tych metali w organizmie lub nawet pozbywać się ich.

W większości przypadków selen bierze się razem z witaminą E. Co robi każdy ze składników – nie wiadomo. Selen jest użyteczny, jeśli stosujemy się do zaleceń wyszczególnionych na nalepce na witaminie E i zwiększa jej działanie. Selen może być pomocny – i można go bez obawy stosować – w przypadku łupieżu, psującego się wzroku, bezpłodności lub impotencji, artretyzmu, anginy. Nie zaszkodzi także palaczom. Możliwe użycie tego minerału jest tak szerokie i jednocześnie tak niepewne, że jest on ważny i jedyny w swoim rodzaju.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>