Terapeutyczne zastosowanie żelaza

Obfitująca w żelazo dieta jest szczególnie wskazana dla osób w czasie rekonwalescencji pooperacyjnej, dla kobiet przed i po porodzie oraz w czasie karmienia piersią, dla nastolatków, kobiet, które tracą wiele krwi w czasie miesiączki, a także dla wszystkich zażywających aspirynę na artretyzm. Aspiryna powoduje krwawienie gastryczne, które wzmagają się przy regularnym jej stosowaniu. Także jeśli jedzenie przechodzi przez układ trawienny zbyt szybko – jak w przypadku biegunki – przyswajanie żelaza spada i potrzebujemy dodatkowych jego ilości.

Jeśli jednak będziemy próbowali uzupełnić niedobór żelaza, jedząc więcej zawierających go produktów, to możemy się złapać na nadmiarze kalorii. Żelazo zawarte w Chlebie jest, na przykład, nie tylko słabo przyswajalne, ale ostatnio praktycznie w ogóle niekonsumowane, gdyż spożycie Chleba znacznie spadło w naszych zwariowanych na punkcie kalorii czasach. Zresztą żelazo dodawane do białego Chleba w celu zrekompensowania jego strat powstałych w procesie oczyszczania, jest i tak bardzo słabo przyswajalne.

Medycyna doradza sole żelazowe spożywane doustnie, które podaje się w dużych ilościach, żeby przeciwdziałać złej absorpcji. U niektórych ludzi powodują one zatwardzenie i niestrawność, wiele osób woli więc żelazo w formie organicznej. Dlatego popularne są wzmocnione żelazem toniki i wina tonikowe. Melasy i wysuszona wątroba, to sposób na żelazo w innej formie. Wiele produktów opartych na tych obu składnikach można dziś nabyć w sklepach ze zdrową żywnością. Żelatynowane pastylki z żelazem, które organizm może łatwiej przyswoić, mają przezwyciężyć problem absorpcji, który powoduje niedobór żelaza, tak samo jak brak jego napływu do organizmu. Nie wydaje się, aby powodowały one negatywne efekty, takie jak sole.

W ostatnich latach zasugerowano, że dawki dodatkowego żelaza mogą skutecznie przeciwdziałać infekcjom i zapobiegać zmęczeniu nawet, jeśli nie występują objawy anemii. Należy jednak pamiętać, że żelazo reaguje z innymi środkami odżywczymi i dlatego należy traktować pastylki tylko jako dodatek do normalnej diety, a nie jako jej substytut. Problem „swędzenia w nogach” pokazał jeszcze jedno zastosowanie żelaza. Dodatkowo dawki wyleczyły około jedną trzecią cierpiących z tego powodu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>