Wologeny

Są to substancje zapobiegające pobieraniu przez tarczycę jodu z krwiobiegu. Znamy niektóre z nich: wysoki poziom kobaltu i magnezu, na przykład, lub spożywanie dużych ilości roślin z rodziny kapustowatych. Wszystkie one wpływają na dostępność jodu, nie znaczy to, że kapusta jest szkodliwa, ale jak większość produktów nie powinna być jedzona ad infinitum, w olbrzymich ilościach każdego dnia. Niedobór jodu na Tasmanii, na przykład, spowodowany był przez mleko. Produkujące je krowy pasły się głównie na polach roślin takich, jak kapusta włoska. Zwierzęta zjadały dziesiątki kilogramów tych warzyw i wologen odkładał się w mleku. Tasmania jest regionem, gdzie zarówno w glebie, jak i w wodzie występuje niewiele jodu.

Uważa się, że istnieją też inne wologeny, ale dotychczas ich nie zidentyfikowano. Ciężarne i karmiące kobiety są bardziej narażone na niedobór jodu, gdyż przekazują go dzieciom. Niedorozwój hormonu tarczycy prowadzi do ograniczenia rozwoju mózgu u dzieci, a w ekstremalnych przypadkach do kretynizmu. Dziecko może też urodzić się głuchonieme.

Kobiety są bardziej narażone na niedobór jodu. Szczególnie, gdy przechodzą zmiany hormonalne, w czasie dojrzewania i w okresie dojrzałym. Tereny, na których notuje się wysoki wskaźnik zachorowań na wole pokrywają się z obszarem częstszego zapadania na raka macicy. Sugeruje się więc kobietom z obszarów o niskiej zawartości jodu, aby starały się zwiększyć jego napływ do organizmu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>