ŻELAZO

Żelazo jest najlepiej znanym minerałem. Głównie dlatego, że wielu ludzi doświadcza jego braku i musi sięgać po jego dodatkowe dawki. Z około siedmiu milionów funtów, które wydaje co roku Ministerstwo Zdrowia na witaminy i dodatki minerałowe, połowa to wydatki na żelazo i inne preparaty wzmagające powstawanie czerwonych ciałek krwi.

Żelazo było pierwszym minerałem, którego funkcje w organizmie człowieka odkryto. W roku 1831 stwierdzono, że jego niedobór powoduje anemię (chociaż nie jest to jedyne źródło anemii). Zdrowy, dorosły człowiek ma około 3-4 g żelaza w organizmie. Większość w formie hemoglobiny, w czerwonych ciałkach krwi. Żelazo jest też obecne w tkankach, a około 1 g jest magazynowany, głównie w wątrobie.

Żelaza potrzebujemy głównie do dwóch rzeczy. Szpik kostny potrzebuje większość naszego żelaza do produkcji hemoglobiny, nowych czerwonych ciałek krwi. Każde ciałko żyje około 120 dni. Aby utrzymać odpowiednią ich ilość, około 1/120 musi być codziennie wymieniana. Pozostałe żelazo jest także stale wymieniane. Część żelaza może być ponownie użyta, ale reszta musi być dostarczona z zewnątrz. Kiedy hemoglobina już powstanie, przenosi ona tlen z płuc do tkanek, gdzie zużywają go inne zawierające żelazo substancje.

Stały i odpowiedni dopływ tlenu jest niezbędny w każdym momencie życia. Bez żelaza czerwone ciałka krwi będą mniejsze i będą zawierały mniej hemoglobiny, powodując brak tlenu w całym organizmie. Wpływa to natychmiast ujemnie na wszystkie funkcje organizmu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>